استاندارهای کیفیت سندبلاست فلز

 انجام هر کار تخصصی نیاز به رعایت اصول و استانداردهایی دارد تا آن کار و حرفه در نهایت کیفیت و ارزشمندی قرار دهد.از آنجا که سندبلاست نیز یک کار تخصصی می باشد رعایت اصول فنی در آن بسیار مهم می باشد توجه به سطحی که باید کار سندبلاست روی آن انجام شود و همچنین توجه به نوع ساینده از نکات مهم روش های سندبلاست می باشد.اما چطور می توان استانداردهای سطوح فلزی را شناسائی کنید؟اولین مرحله در شناسائی استاندارهای کیفیت سندبلاست فلز شناسایی سطح فلز و ساینده ای که برای آن باید انتخاب کرد می باشد.

استانداردهای متفاوت سندبلاست فلزات

 استاندارد سندبلاست آمریکایی

این نوع استاندارد در سال ۱۹۸۵ ثبت گردید و به استاندارد SSPC  معروف می باشد

 استاندارد سندبلاست سوئد

در سال ۱۹۷۶ این استاندارد در کشور سوئد وضع گردید و از معرفترین و پرکاربردترین استانداردهای ثبت شده در دنیا می باشدو از لحاظ کاربرد و استفاده در صنعت بیشتر از استاندارد آمریکائی مورد توجه می باشد..

استاندارد کیفیت سندبلاست فلزسوئدی به چهار درجه تقسیم بندی می شود:
  •  استانداردSA1
  •  استاندارد SA2
  •  استاندارد SA3
  •  استاندارد SA2.5
درجه سندبلاست Sa 1 Light Blast Cleaning

میزان این درجه sa متناسب با برس  و یا فرچه ی دستی است که برای لایه برداری های سطحی که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست  صورت می پذیرد . این مورد مناسب برای تمیز کردن روغن ، گریس ، خاک ، پوسته های زنگار ، زنگ زدگی های سست ، گرد و خاک سست و رنگ ها و تمام پوشش هایی به این شکل می باشد. در هر صورت این درجه از لایه برداری توانایی این را دارد که مقدار یکسانی از مواد ساینده بر روی سطوح استفاده کنیم  تا در نهایت به سطحی یکنواخت و لایه برداری شده برسیم.

درجه سندبلاست Sa 2 Thorough Blast Cleaning

در مراحل آماده سازی در سندبلاست این درجه از سندبلاست کمترین درجه را دارد. تمام روغن ها ، گریس ها ، کثیفی ها و خاک ، زنگ زدگی های کم و مواد خارجی به طور کامل برداشته می شوند و تمام زنگار ها ، زنگار های سطوح و رنگ های قدیمی نیز به طور کامل پاک می شوند ، سایه روشن و رگه های تغییر رنگ داده  که روی فلز ایجاد شده است را از بین نمی برد و مقدار کمی از زنگ زدگی روی سطح باقی می ماند

درجه نهایی سندبلاست  Sa 3

بالاترین استاندارد کیفیت سندبلاست فلز در لایه برداری مربوط به این درجه می باشد.تمام زنگ زدگی ها از سطح فلز پاک می شود و در آخر یک سیطح سفید یا خاکستری از فلز مشخص می شود، استفاده از این درجه بندی برای فلزاتی که در تماس با مواد شیمیائی یا در معرض آب قرار دارند و به خصوص در صنایع کشتی سازی و صنایع نفت برای اسکله ها و دکل های نفتی کاربرد زیادی دارد.

درجه Sa2.5

 شاید پرکاربردترین نوع سند بلاست همین درجه بندی باشد. از لحاظ تطبیق با استانداردهای فنی تطابق زیادی دارد،تمام آلودگی ها و زنگ زدگی های سطوح فلزی را پاک می کند تنها ممکن است رگه های کمرنگی از زنگ زدگی های قدیمی در این درجه بندی پاک نشود. به طور کلی تا ۹۵% از سطح مورد نظر پاک می شود. از استاندارد کیفیت سندبلاست فلز در این درجه بندی برای آماده سازی سطوح فلزی صنعتی که در تعمیر و نگهداری اهمیت دارند استفاده می شود.

یک پاسخ ارسال نمایید