گارنت

گارنت چیست ؟

گارنت (Garnet) یک گروه از مواد معدنی سیلیکات است که از زمان عصر برنز به عنوان سنگهای قدیمی و قیمتی و ساینده استفاده شده است.

تمام گونه های این نوع ساینده دارای ویژگی های فیزیکی مشابه و فرم های کریستال هستند اما در ترکیب شیمیایی آنها تفوتی وجود دارد.

گونه های مختلف عبارتند از: پیروپ، آلمندین، اسپاسسترین، گورولول ( انواع هسونیت یا دارچین سنگ و تسووریت )، یورووییت و آندرایدیت.

پیشنهاد میکنیم مقاله مربوط به مسباره را مطالعه کنید

موارد استفاده از سنگ گارنت

این ماده معدنی به دلیل زیبایی و چشم نوازی خاصی که دارد در تولید سنگ‌های قیمتی بسیار پر کاربرد است.

ولی انواع مات آن به علت استحکام و زبری، در تولید سمباته و همچنین تولید فیلتر تصفیه آب استفاده می‌شود.

همچنین به عنوان ساینده اصلی در عملیات سند بلاست و شات بلاست برای آماده سازی سطح فولاد ضد زنگ قبل از رنگ آمیزی صنعتی به کار می رود.

 

مشخصات فیزیکی انواع گارنت

گونه های گارنت در بسیاری از رنگ ها شامل قرمز، نارنجی، زرد، سبز، بنفش، قهوه ای، آبی، سیاه و سفید، صورتی و بی رنگ هستند، با رایحه های قرمز مایل به قرمز.

خواص انتقال نور از گونه های گارنت می تواند از نمونه های شفاف با کیفیت سنگ های قیمتی به انواع ماتا استفاده شود که به عنوان مواد ساینده برای اهداف صنعتی استفاده می شود.

شفافیت معدنی به صورت شیشه ای یا رزین (به رنگ بنفش) طبقه بندی می شود.

میزان سختی 

از آنجا که ترکیب شیمیایی گارنت متفاوت است، پیوند اتمی در برخی از گونه ها قوی تر از دیگران است.

در نتیجه، این گروه معدنی طیف سختی را در مقیاس Mohs از حدود ۶٫۵ تا ۷٫۵ نشان می دهد. گونه های سخت تر مانند آلمندین اغلب برای اهداف سایشی استفاده می شود.

ساختار کریستالی گارنت

گونه های غیر اشباع با فرمول کلی X3Y2 (SiO4) 3 موجود هستند. محل X معمولا توسط دو کاتالیزۀ دوالنتی (Ca، Mg، Fe، Mn) 2+ و محل Y با سه تایی کاتیون (Al، Fe، Cr) 3 + در چارچوب هشت ضلعی / تترایره ای با [SiO4] 4 اشغال می شود tetrahedra گارنت ها اغلب در حالت کریستال داود کاج یافت می شوند، اما در بیشتر مواقع در حالت trapezohedron یافت می شوند. (کلمه “trapezohedron” در اینجا و در اکثر متون معدنی اشاره به شکل به نام ایکوست تریادگر Deltoidal در هندسه جامد دارد) آنها در سیستم مکعب، با داشتن سه محور که همه طول برابر و عمود بر یکدیگر هستند، . گارنت ها برش را نشان نمی دهند، بنابراین وقتی که تحت فشار قرار می گیرند، قطعات تیز ناقص تشکیل می شوند (conchoidal).

منبع: Wikipedia

یک پاسخ ارسال نمایید